fallback

Анализатор: Преговорите около ТПТИ ще се водят със следващия президент на САЩ

Бъдещето пред споразумението не е розово, смята доц. Костадин Грозев от СУ

09:20 | 30.08.16 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Противоречията около Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ, TTIP) са големи и не се очертава реален шанс споразумението да бъде прокарано сега. Преговорният процес остава за следващия президент на САЩ. Това каза пред Bloomberg TV Bulgariа доц. Костадин Грозев от Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Той посочи, че предвид отношението и на двамата кандидати за президент Хилари Клинтън и Доналд Тръмп бъдещето пред споразумението „не е розово“.

Зигмар Габриел е прав за провала на преговорите, каза доц. Грозев по повод интервюто на германският вицеканцлер, в което той изтъкна, че през последните години преговорите за свободна търговия между САЩ и ЕС имат много слаб напредък. 

Тодор Галев от Центъра за изследване на демокрацията също заяви, че кандидат-президентската надпревара в САЩ се отразява негативно върху преговорите. Според него и двамата кандидати са показали, че не подкрепят особено това споразумение.

Запитан какво ще означава евентуалното сключване на споразумението между ЕС и САЩ той каза: „Тук повече сме жертва на едно дълбоко идеологическо разделение в българското общество – проруско и проамериканско. По-голямата търговска интеграция с една такава голяма страна с демократични пазарни механизми ще даде добър шанс за развитие на България. Обикновено се гледа с лошо око на големите инвеститори, но не трябва да забравяме, че всяка по-иновативна българска фирма се стреми към американския пазар“.

Анализаторът посочи, че според финансовите данни за българските фирми с американско участие за периода 2006 – 2014 г. те са се увеличили и като брой, и като присъствие. Заетите в тези фирми от 11 500 са скочили на 22 хил. Оборотите на тези компании са нараснали от близо 700 млн. евро до над 2 млрд. евро през 2014 г.

Това означава, че интеграцията между пазарите се случва и едно споразумение би я подпомогнало, допълни той.

Галев все пак смята, че рано или късно ще има някаква търговска интеграция, но тепърва ще се изясни дали тя ще е между отделни страни и САЩ или ще участва целият ЕС. България обаче към момента седи встрани от този процес, отбеляза той.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:30 | 14.09.22 г.
fallback